دروغ سنج - چه طور متوجه شویم که کسی به ما دروغ می گوید؟

دروغ سنج – چه طور متوجه شویم که کسی به ما دروغ می گوید؟

دروغگویی صدرنشین لیست رفتارهای منفی است که همه ی ما گاه و بیگاه آن را تجربه کرده ایم. احتمال اینکه شما به افراد مورد علاقتون دروغ بگوید خیلی بیشتر است چون قصد دارید جلوی لطمه و عواطف و احساسات خودتان را بگیرید.
آیا این امکان وجود دارد که از روی یک سری علائم ، فرد دروغگو را تشخیص دهیم؟
پاسخ قطعا آری است. از رووووی علائم زیر می توان دروغ گفتن را تشخیص داد.
1- افراد وقت دروغ می گویند کمتر لبخند می‌زنند : تحقیقات نشان داده وقتی افراد در حال دروغ گفتن هستند ، احتمال لبخند زدن شان کمتر است مخصوصاً در مورد آقایان! اگر کسی هنگام دروغ گفتن لبخند بزند ، لبخندش معتبر و حقیقی به نظر نمی آید یعنی به نظر می رسد که ناگهان لبخند میزند و لبخندش راطولانی تر نگه میدارد.
2- گردنش را می خاراند چون اضطراب دارد : فرد ردوغگو معمولا به خاطر اضطراب ناشی از دروغ گفتن ، کنار گردنش و درست زیر نرمه گوش خودش را می خاراند. این کار معمولا به شیوه خاصی انجام میشود یعنی با انگشت اشاره دست مسلط.
3- صورت خودش را زیاد لمس می کند : دست زدن به صورت یکی از متداولترین نشانه های دروغگویی است. این حرکت می تواند پوشاندن چشم ها باشد یا قرار دادن دست روی پیشانی یا چانه که اساساً از ویژگی های دوران کودکی ناشی می شود. البته این حرکات همیشه هم بیانگر دروغگویی نیستند. ممکن است فرد سعی داشته باشد اطلاعاتی را مخفی نگه دارد که برای بعضی ها میتواند معادل همان دروغگویی و فریبکاری باشد.
4- ناخودآگاه جلوی دهانشان را می گیرند : پوشاندن دهان یک واکنش نیمه خودآگاه است که می تواند اینگونه تعبیر شود که فرد سعی می کند جلو کلمات دروغ آمیزی را که از دهانش بیرون می آید بگیرد. چنین حرکتی معمولا توسط والدین و بزرگترها برای اعلام فرمان سکوت به بچه ها استفاده می شود اما درباره بزرگسالان می تواند تلاشی برای بازداشتن خودشان از بروز کلمات یا احساسات باشد.

همچنین ببینید : چگونه اخبار غلط فراگیر می شوند؟

5- موقع حرف زدن بینی خودشان را لمس می‌کنند : همه ما داستان پینوکیو را بارها شنیده‌ایم. پسری که با دروغ گفتن بینی اش دراز می شد و از تاثیری که دروغگویی روی بینی دارد آگاه هستیم. دانشمندان دریافتند : بینی انسان واقعاً هنگام دروغ گفتن بزرگتر می شود و دلیل این اتفاق هم مواد شیمیایی هستند که به علت تحت فشار بودن فرد دروغگو ترشح می شود و موجب التهاب بافت درون بینی می‌شود. شاید شما واقعا نتوانید این اثر را ببیند اما اتفاقی که در این التهاب می افتد می توند احساس سوزش و مورمور کردن در بینی شما ایجاد کند و در نتیجه فرد دروغگو می خواهد بینی اش را بخاراند ، بنابراین ناخودآگاه بینی اش را لمس میکند.
6- چشمها را می مالند : ما هنگامی که نمی خواهیم به چیزی نگاه کنیم ، نیمه آگاهانه چشمای خودم رو میمالیم یا اطراف چشمم را لمس می کنیم. این مکانیسم دفاعی مغز برای مهار فریبکاری و غلبه بر فشار ناشی از رویارویی با کسی است که داریم به او دروغ می گوییم.

برخی از مطالب مشابه و مرتبط به این پست :

چه طور جذاب تر شویم؟ خصوصیات و ویژگی های افراد جذاب!

چه طور جذاب تر شویم؟ خصوصیات و ویژگی های افراد جذاب!

وجود برخی افراد به مهمانی ها زندگی می بخشد و جدا شدن از آنها سخت است. وجود آنها در اطرافتان موجب لذت بخش تر شدن فضا می شود. آنها جذابیتی ذاتی دارند که نمی‌توان از دوست داشتن آنها در رفت و مقاومت کرد. اما چرا؟ ما برخی از این عادات را متوجه شدیم که در […]

علامت هایی که نشان میدهد جفت روحی و شریک زندگی تان را پیدا کرده اید!

علامت هایی که نشان میدهد جفت روحی و شریک زندگی تان را پیدا کرده اید!

یکی از علائم بارز این که طرف مقابلتان همان شریک زندگی شماست ، این است که احساس می‌کنید چندین سال است که یکدیگر را می شناسید. فرض کنید با فردی هستید که دو برابر شما سن دارد یا از ملیت و مذهب دیگری است و به مرور زمان متوجه می‌شوید که این شخص شما را […]

جهان های موازی چیست ؟ آیا چند جهانی از لحاظ علمی قابل اثبات است؟

جهان های موازی چیست ؟ آیا چند جهانی از لحاظ علمی قابل اثبات است؟

همه ایده ی جهان های موازی و چند جهانی را دوست دارند. شاید هم این علاقه به دنیای ایده آلی باشد که در آن شانس دومی داریم و همه چیز متفاوت است. اما آیا واقعا دنیا جایی برای چنین انتظاری دارد؟ منظورم این است که اگه جهان تمام چیزی است که وجود دارد ، نمی […]

تاثیرات ماه کامل بر روی انسان ها و موجودات زنده کره زمین

تاثیرات ماه کامل بر روی انسان ها و موجودات زنده کره زمین

بدون شک ماه تأثیر عاطفی بر روی ما دارد. شاید به ‌نظر عجیب و غریب می‌آید اما ماه کامل و نور مهتاب بر فعل و انفعالات درون بدن ما نیز تاثیر گذار است. طبق بررسی کارشناسان ، ماه بر روی سلامت ما تاثیرگذار خواهد بود. در ادامه چند تا از تاثیرات نور ماه بر روی […]

نویسنده این مطلب کیست؟

درباره نویسنده :
نام : یاس
نام خانوادگی : لگزیان
لقب : مدیر سایت

زندگی نامه : برای آزاد شدن ذهنم کتاب میخونم و فیلم می‌بینم و گاهی با دوستان کوه نوردی می‌کنم. من عاشق یادگیری و آموزش هستم. تولید محتوای علمی عشق منه و سعیم بر اینه که در هر زمینه‌ای بتونم خودمو به‌روز نگه دارم. کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات خوندم و سابقه‌ی نویسندگی و مترجمی مقالات تخصصی فناوری اطلاعات رو دارم.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)