عشق چیست؟

واقعیت عشق چیست؟

کلی جواب می شود برای این سوال پیدا کرد. یک فعل! یک مکتب فکری! یک اسم! یک حقیقت جهانی! یک آرمان! ریسمان مشترک تمام مذاهب! یک پدیده ی عصبی. بعضی از جواب ها کلی هستند مثل این جواب که عشق همه چیز را فتح میکند و تنها چیزی است که لازم داریم ، تنها چیزی است که وجود دارد. اما اینها همه مقایسه اند. روش هایی برای تعریف عشق از راه مقایسه کردن و گفتن این که از چیز های دیگر مهم تر است.

آیا واقعا این طور است؟ عشق از همه چیز مهم تر است! آیا از سرپناه مهم تر است؟ یا از سلامت عقل! جوابتان هر چیزی که باشد فقط در حال رتبه بندی هستید. تعریفش نمی کنید. یکی دیگر از چالش های تعریف عشق این است که معمولا وقتی گرفتار آن می شویم یا آن را کنار می گذاریم ، سعی می کنیم آن را تعریف کنیم.

برنده شدن در قرعه کشی عشق

برنده شدن در قرعه کشی عشق

آیا به تعریف مفهوم پول از طرف کسی که به تازگی در قرعه کشی بزرگ برنده شده اعتماد دارید؟یا مثلا از کسی که در حال فرار از خرس است می خواهید که خرس را برای شما معنی کند؟ آیا عشق مثل برنده شدن در قرعه کشی نیست و آیا جدایی مثل حمله ی یک خرس نیست؟ به نظزتان مققایسه ی بدی بود؟ من درست فکر نمی کنم چون عاشق شدم.
عشق چیزی است که بیشتر از همه در تاریخ بشریت مورد توجه بوده است و با وجود قرن ها فکر هنوز هم ما را دست پاچه می کند.

بعضی ها می گویند عشق یک احساس است. یک احساس جادویی. حسی است که تا به حال نسبت به هیچ کس نداشته اید. اما احساسات متغیرند و پایه ی محکمی برای تعریف محسوب نمی شوند. گاهی اوغات از کسی که عاشقش هستیم متنفریم.
قبلا همچین احساساتی را تجربه کرده ایم البته در مقیاس کوچک تر مثل رابطه ی شما با خانواده یا شریک زندگیتان و عشق شما نسیت به آنها شاید از نوع هیجانی تر و سالم تر باشد.
عشق یک سری رفتار هایی است که با احساسات مرتبط است. گرفتن دست ها ، بوسیدن ، در آغوش گرفتن ، حرف های عاشقانه ، قرار گذاشتن، ازدواج ، بچه دار شدن اما این رفتارهای عاشقانه ممکن است ذاتی و یا مرتبط با فرهنگ باشند.
شاید شما نتوانید و یا نخواهید بچه دار شوید و یا کسی که در فرهنگش رابطه داشتن به آن مفهومی نیست که ما فکر می کنیم. پس اگر عشق چیزی است که قابل تعریف نیست پس شاید عشق فقط در ذهن ما وجود دارد. شاید یک رمز و راز شخصی است که در مسیر اعصابمان حرکت می کند.
شواهد نشان می دهند که وقتی فردی شما را هیجان زده می کند باعث می شود یک سری از واکنش های شیمیایی در مغز شما اتفاق بیفتد و همین باعث می شود کم کم به آن شخص عادت کنید. آن شخص نیاز فیزیولوژیکی شما را برآورده می کند و شما می خواهید این کار تکرار شود. اما گاهی اوقات این طوری نیست. دیگر عاشق و وابسته نمی شوید؟ آیا این وابستگی محدودیت دارد یا مقاومت فرد بالا می رود؟ چرا بعضی از عاشقان تا آخر عمر وابسته می مانند؟ شاید به خاطر این است که زندگی های جدید خلق کنند و تولید مثل کنند. شاید هم عشق فقط یک چیز ساختگی است. یک مفهوم جعلی که می خواهیم به خاطر حس هدف دار بودن به آن برسیم.
اگر هیچ دو نفری شبیه به هم نیستند پس عشق هیچ دو نفری هم شبیه به هم نیست. همیشه می توان راجع به عشق صحبت کرد و همیشه هم در حال شکل گیری است پس اگر نمی توان آن را تعریف کرد ، نشانه ی خوبی است.

برخی از مطالب مشابه و مرتبط به این پست :

مختصری در مورد لوئیس ال هی و معرفی آثار برچسته ی وی

معرفی لوئیس ال هی و برجسته ترین آثار برجسته ی او

لوئیس یک نویسنده و سخنران انگیزشی آمریکایی بود. او بنیانگذار خانه ی hey و نویسنده ی کتاب پرفروش شفای زندگی در سال ۱۹۸۴ است. کتاب های او در زمینه های تفکر نو و درمان جسم و جان ، از شهرت جهانی برخوردارند. لوئیس در روز ۳۰ آگوست ۲۰۱۷ فوت کرد. دنیا و آدم هایش در […]

ثروتمندترین کشور فقیر دنیا! ثروت و دارایی های باورنکردنی افغانستان!

ثروتمندترین کشور فقیر دنیا! ثروت و دارایی های باورنکردنی افغانستان!

آیا می دانید افغانستان ثروتمندترین کشور فقیر دنیا است؟ به همین خاطر در طی دو قرن گذشته همواره افغانستان مورد توجه قدرت های بزرگ منطقه ای قرار داشته است. انگلیس ، شوروی و آمریکا در مقاطع مختلف ، نیم نگاهی به این کشور داشته اند. چرا این سرزمین کوهستانی محصور در خشکی و بدون دسترسی […]

ترور هایی که جریان تاریخ را عوض کرد! بزرگترین ترور های جهان!

ترور هایی که جریان تاریخ را عوض کرد! بزرگترین ترور های جهان!

10- ابراهام لینکن یکی از رئیس جمهور های تاثیر گذار آمریکا : وی در سال ۱۸۰9 به دنیا آمد و در سال ۱۸۶۵ وقتی که در حال تماشای یک تئاتر بود ، توسط جان ویک به قتل رسید. 9- لرد لوئیس مونباتن از خانواده سلطنتی بریتانیا و پسر عموی دوم ملکه الیزابت : او متولد […]

چه طور جذاب تر باشیم! چیزهای ناچیز و کوچکی که جذابیت شما را کم می کنند

چه طور جذاب تر باشیم! چیزهای ناچیز و کوچکی که جذابیت شما را کم می کنند!

آیا می دانید که چه چیزهایی ظاهر ما را غیر جذاب و زشت می کند؟ به گفته ی طراحان مد سادگی ، سلیقه ی خوب و آراستگی اصول خوش لباس بودن هستند و نیازی به هزینه ندارند. معمولا سومین اصل فراموش می شود و فراموشی این اصل می تواند دلیل تخریب دو اصل دیگر باشد. […]

نویسنده این مطلب کیست؟

درباره نویسنده :
نام : یاس
نام خانوادگی : لگزیان
لقب : مدیر سایت

زندگی نامه : برای آزاد شدن ذهنم کتاب میخونم و فیلم می‌بینم و گاهی با دوستان کوه نوردی می‌کنم. من عاشق یادگیری و آموزش هستم. تولید محتوای علمی عشق منه و سعیم بر اینه که در هر زمینه‌ای بتونم خودمو به‌روز نگه دارم. کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات خوندم و سابقه‌ی نویسندگی و مترجمی مقالات تخصصی فناوری اطلاعات رو دارم.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)