کم تحرکی و فعالیت کم در سطح جهان سلامت یک و نیم میلیارد نفر را به خطر انداخته است!

کم تحرکی و فعالیت کم در سطح جهان سلامت یک و نیم میلیارد نفر را به خطر انداخته است!

به گفته بی بی سی فارسی ، سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که کم تحرکی و فعالیت کم در سطح جهان سلامت یک و نیم میلیارد نفر را به خطر انداخته است و جانشان را تهدید می کند. ایران از جمله کشورهای نسبتا کم تحرک جهان است و به خصوص بین تحرک بدنی زنان و مردان در این کشور تفاوت زیادی دیده می شود. گزارش این سازمان تحت عنوان روند جهانی کمبود فعالیت بدنی در سطح جهان از ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶ در نشریه THE LANCELOT GLOBAL HEALTH منتشر که حاوی نتایج پژوهش ها در سطح جهانی است که نزدیک به دو میلیون نفر در آن شرکت داشتند. این گزارش هشدار میدهد که طی ۱۵ سال مورد پژوهش ، فعالیت بدنی در سراسر جهان روند نزولی داشته است و در سال ۲۰۱۶ بیش از یک چهارم جمعیت بالغ جهان ، یعنی یک میلیارد و چهارصد میلیون نفر کم تحرک هستند که بیش از رقم ۲۳.۳ درصد در سال ۲۰۱۰ بوده است.
کاهش میزان تحرک بدنی در این دوره ۱۵ ساله تحت بررسی به بیش از ۵ درصد میرسد : در این گزارش آمده است که کم تحرکی در کشورهای با درآمد بالا تر نزدیک به دو برابر سطح آن در کشورهای کم درآمد است که نشان می دهد افزایش درآمد می تواند باعث کم تحرکی شود. در عین حال عوامل بیشتری جزوه رفاه در این زمینه نقش دارند موثر است زیرا کم تحرکی کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارایب و ایران هم کم و بیش به همان اندازه کشورهای ثروتمند غربی است.
حداقل تحرک لازم برای یک فرد بالغ ، ۱۵۰ دقیقه حرکت معتدل یا ۷۵ دقیقه حرکت سریع در هفته است که تحرک کمتر از این برای سلامتی زیانبار است. در کشورهای فقیر جهان ، تنها ۱۶ درصد از کسانی که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفتند کمتر از میزان لازم تحرک داشتند در حالی که این رقم در کشورهای ثروتمند به ۳۷ درصد میرسد. توسعه و پیشرفت اقتصادی باعث میشود که مردم بیشتر به کارهایی مشغول شوند که نیاز به تحرک جسمی ندارند. مردم اوگاندا و موزامبیک پرتحرک ترین مردم جهان هستند و تنها در مورد ۶ درصد جمعیت این دو کشور میزان فعالیت لازم بدنی به حداقل هفته نمیرسید. مردم کویت ، جزیره ساموا ، عربستان سعودی و عراق کم تحرک ترین مردم جهان هستند. علاوه بر طرح تفاوت در شرایط مالی ، جنسیت نیز در میزان تحرک جسمی تاثیر دارد. در ۱۵۹ کشور از ۱۶۸ کشور مورد بررسی این تحقیق ، زنان کمتر از مردان فعالیت بدنی داشتند و این تفاوت حداقل به ۱۰ درصد میرسد.
توزیع جغرافیایی تفاوت جنسیتی برای کشورهای جنوب آسیا عبارتند از ۴۳ درصد زنان در برابر ۳۲ درصد برای مردان.
در آسیای مرکزی ، خاورمیانه و شمال آفریقا ۴۰ درصد برای زنان و ۲۶ درصد برای مردان.
در کشورهای ثروتمند غربی ۴۲ درصد برای مردان و ۳۱ درصد برای زنان.
در تمام مناطق جهان به استثنای شرق و جنوب شرق آسیا ، تحرک بدنی زنان از مردان کمتر بوده است. کشورها و سرزمین های با جمعیت بالای ۱۰ میلیون نفر که تفاوت تحرک بدنی بین زنان و مردان از ۲۰ درصد بیشتر بوده است عبارتند از ایران ، عراق ، عربستان سعودی ، بنگلادش ، باربادوس و سانسوریا. در ایران ۳۳ درصد جمعیت تحرک بدنی کافی ندارند که این رقم برای مردان به ۲۳.۱ دهم درصد و برای زنان به 43.3 درصد میرسد.
در مورد کشورهایی که جمعیت بالای ۱۰ میلیون نفر دارند آمار لازم وجود ندارد و در نتیجه وضعیت آنها مشخص نیست.

این مطلب را حتما بخوانید : اگر هر روزه پیاده روی کنید چه اتفاقاتی در بدن شما رخ خواهد داد!

سازمان بهداشت جهانی هشدار میدهد که تحرک کافی در جلوگیری از ابتلا به امراض قلبی و عروقی ، دیابت نوع دوم ، آلزایمر و برخی سرطان ها موثر است. در صورت ادامه دادن روند فعلی ، درصد بیشتری از جمعیت جهان به خاطر کم تحرکی در معرض ابتلا به بیماری ها قرار خواهند گرفت. اگرچه تشخیص کم تحرکی در مقایسه با یافتن راه های مقابله با آن چندان دشوار نیست اما شیوه زندگی امروزی نه تنها برنوع کار بلکه حتی برنوع تفریح مردم نیز تأثیر گذاشته و در مجموع باعث کاهش تحرک بدنی شده است. همچنین پیشرفت فناوری و دسترسی به امکانات رفاهی بیشتر است از جمله حمل و نقل ماشینی ، الزام به تحرک بدنی را کاهش داده است. توصیه سازمان بهداشت جهانی این است که دولت ها و نهادهای مختلف موضوع لزوم تحرک بدنی را با جدیت دنبال کنند و به عنوان یک برنامه بهداشتی جدی مورد توجه قرار دهند.

برخی از مطالب مشابه و مرتبط به این پست :

تاثیرات ماه کامل بر روی انسان ها و موجودات زنده کره زمین

تاثیرات ماه کامل بر روی انسان ها و موجودات زنده کره زمین

بدون شک ماه تأثیر عاطفی بر روی ما دارد. شاید به ‌نظر عجیب و غریب می‌آید اما ماه کامل و نور مهتاب بر فعل و انفعالات درون بدن ما نیز تاثیر گذار است. طبق بررسی کارشناسان ، ماه بر روی سلامت ما تاثیرگذار خواهد بود. در ادامه چند تا از تاثیرات نور ماه بر روی […]

دارو چگونه جذب بدن ما می شود و پس از خوردن دارو چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

دارو چگونه جذب بدن ما می شود و پس از خوردن دارو چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

تا به حال فکر کرده اید که پس از قورت دادن دارو چه اتفاقی برای بدن می افتد؟ داروهایی که از گلوی شما پایین می روند ، می تواند به درمان سر درد ، کمر درد یا مچ پای پیچ خورده کمک کنند. اما چطور دارو به جایی می رود که لازم است برود؟ پاسخ […]

آیا می دانید آب کرفس چه تاثیری روی بدن دارد و چه تغییراتی ایجاد می کند؟

اگر هر روز آب کرفس بخوریم چه تاثیری روی بدن می گذارد و چه اتفاقی می افتد؟

امروز قصد دارم در مورد آب کرفس صحبت کنم و تمام ویژگی ها و خواص مفید آن را برای شما بازگو کنم. کرفس فواید فراوانی دارد و مطالعات و تحقیقات زیادی در مورد خواص و فواید آن بر سلامت انسان ها آن صورت گرفته است. سوالی که مطرح می شود این است که اگر شما […]

اگر 10 روز شکر نخورید چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

اگر 10 روز شکر نخورید چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

با کاهش مصرف قند و شکر در طی 10 روز اتفاقات جالبی در بدن رخ میدهد. شاید فکر کنید که اثر قند طولانی مدت است و ماه ها و شاید بیشتر برای اثرگذاری کاهش مصرف لازم است اما پزشکان دانشگاه کالیفرنیا مشاهده کردند که کاهش مصرف شکردر طی 10 روز سبب پایین آمدن مقدار تری […]

نویسنده این مطلب کیست؟

درباره نویسنده :
نام : یاس
نام خانوادگی : لگزیان
لقب : مدیر سایت

زندگی نامه : برای آزاد شدن ذهنم کتاب میخونم و فیلم می‌بینم و گاهی با دوستان کوه نوردی می‌کنم. من عاشق یادگیری و آموزش هستم. تولید محتوای علمی عشق منه و سعیم بر اینه که در هر زمینه‌ای بتونم خودمو به‌روز نگه دارم. کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات خوندم و سابقه‌ی نویسندگی و مترجمی مقالات تخصصی فناوری اطلاعات رو دارم.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)