نقش هنر در زندگی شما ، هنر می تواند شما را تواناتر کند.

نقش هنر در زندگی شما ، هنر می تواند شما را تواناتر کند.

یک طرز فکر اشتباه وجود دارد که هنر در دنیای واقعی هیچ اهمیتی ندارد. بهتر است بدانید که مطالعه ی هنر می‌تواند درک و توانایی ما را تقویت کند و کمک کند تا آنچه را که میبینیم دقیق تر برای دیگران توضیح دهیم. این چنین مهارت هایی بسیار مفیدتر از آن هستند که فکرش را می کنید ، چون این مهارت ها می توانند نجات دهنده زندگی ها باشند.
همه ی اقشار جامعه می توانند برای توانا تر شدن از هنر استفاده کنند. برای مثال پزشکان و پرستاران و مأموران اجرای قانون می‌توانند از نقاشی ، مجسمه‌سازی و عکاسی به عنوان ابزاری برای تقویت تیزهوشی بصری و مهارتهای ارتباط ایشان که در طول بازرسی ها و موارد اضطراری، حیاتی هستند استفاده کنند. اگر جراحتی را درمان می کنید، یک صحنه جرم را بررسی می‌کنید، یا می خواهید یکی از این دو موارد را برای هم کارتان توصیف کنید، هنر می تواند شما را در انجام آن تواناتر کند.

تابلوی زمان خشک شده ی رنه ماگریت

تابلوی زمان خشک شده ی رنه ماگریت

تصور کنید که یک پزشک فداکار را یک پلیس وظیفه شناس هستید ضمناً خودتان را در یک موزه تصور کنید. حال به یک نقاشی نگاه می کنید تابلوی زمان خشک شده ی رنه ماگریت مربوط به سال ۱۹۳۸ فضای اسرارآمیز و پیچیده ای را ترسیم می‌کند. این تحلیل بی شباهت به نشانه های بالینی یک بیمار یا یک صحنه جرم نیست. یک قطار مینیاتوری که مبدا و مقصد آن نامعلوم است که از یک شومینه خارج میشود و به نظر می آید که دود لوکوموتیو آن همانند آتش است که در حالت آشکار، کاملا غایب است و از دودکش بالا می رود. قرابت این صحنه با خالی بودن اتاق نشیمن با کف چوبی و کپک های روی تزیینات دیواری سمت راست شومینه تشدید می شوند. روی طاقچه بالای شومینه دو شمعدان و یک ساعت وجود دارند. پشت این اشیا یک آینه بزرگ وجود دارد که فضای خالی داخلی و انعکاس مختصری از اشیاء مقابلش را نشان می دهد. تقابل اشیا با قطار در حال حرکت ، سوالات بسیاری را مطرح می کند. که به نظر می رسد هیچ پاسخ واضحی ندارند. حال آیا من نقاشی را دقیق توصیف کردم یا از جزئیات آن چیزی باقی مانده است؟ اگر نکته دیگری در این نقاشی دیدید، چیز مهمی نیست. اما اگر هر دو پلیس وظیفه شناسی باشیم چه خواهد شد؟ من از شما تقاضای پشتیبانی می کنم شما در صحنه حاضر می شوید متوجه می‌شوید که دو سارق بانکی که من گزارش کرده ام در واقع ۶ سارق، با اسلحه لیزری هستند.
مطالعه ی دقیق هنر می‌تواند به ناظران آموزش دهد که دقیق تر مشاهده نمایند و عناصر مشاهده شده را تحلیل نمایند و آنها را به طور موجه بیان نمایند و سوالاتی برای تناقض های ظاهری مطرح کنند. موشکافی جزئیات یک صحنه ی نا آشنا که در این مورد یک کار هنری بود و انتقال دقیق همه تناقضات قابل مشاهده، هم برای افرادی که عکسهای پرتو ایکس را بررسی میکنند و هم برای آنهایی که از مظنون ها بازجویی می کنند، یک مهارت حیاتی است.
حال بیایید این نقاشی را با هم دقیق تر بررسی کنیم. این قطار ریل ندارد، شومینه آتش ندارد. شمع ها نیستند. اصلا چرا شومینه یک تونل کوچک برای قطار ندارد ؟ چرا قطار مستقیم از دیوار داخل آمده است ؟ ساعت هم یک ربع به یک را نشان میدهد، اما زاویه نوری که از پنجره وارد شده است نوری نیست که از ظهر گذشته باشد. اصلا این نقاشی راجع به چیست؟
مشاهده کنندگان می‌توانند با بیان آنچه که دیده می‌شود و آنچه که دیده نمی شود از یک صحنه توصیف دقیق تر با جزئیات بیشتر ارائه دهند. این مورد به طور ویژه در پزشکی اهمیت دارد. اگر یک بیمار با ۳ نشان شناخته می شود و تنها ۲ نشانه در یک بیمار دیده می شود، پزشک حرفه ای باید نبود آن نشانه سوم را خیلی دقیق بیان نماید. این کار بر این نکته دلالت دارد که ممکن است بیمار، به آن بیماری دچار نباشد. برای درمان یک بیمار، بیان عدم حضور یک نشانه یا رفتار خاص که با عنوان علائم مشاهده نشده شناخته می‌شود ، به اندازه بیان جزئیات و رفتاری که در در بیمار دیده می شود اهمیت دارد. عدم حضور علائم آشکار تنها بر چشم های یک فرد آموزش دیده، آشکار است. هنر در اصل برای همه فعالیت های شغلی به افراد حرفه ای آموزش می دهد که نه تنها باید در مورد مسائلی که به راحتی قابل پاسخ دادن نیستند، سوال موثر مطرح کند بلکه مهمتر از آن اینکه موقعیت‌های پیچیده ی جهان واقعی را از یک دیدگاه متفاوت تحلیل کنند تا در نهایت به حل مشکلات دشوار بیانجامد.
ما برای توجه زیاد به جزئیات، توانایی یک گام به عقب برداشتن و با دیدی باز نگریستن، ابتدا از افراد می خواهیم که حداقل با مطالعه ی آثار استادان مشهور هنر ، مهارت های تحلیلی پیدا کنند.

برخی از مطالب مشابه و مرتبط به این پست :

ویژگی مشترک فیلم های ژانر و حشت ناک و کمدی ، کنایه نمایشی است.

ویژگی مشترک فیلم های ژانر و حشت ناک و کمدی ، کنایه نمایشی است.

فیلم های ژانر وحشت ناک و کمدی ممکن است در ظاهر با هم کاملاً فرق داشته باشند اما دلیل این که هر دوی آنها آنقدر محبوب هستند، شاید به خاطر همان ویژگی مشترک آنها باشد یعنی استفاده آنها از کنایه نمایشی. اجازه دهید که مسئله را واضح تر بیان کنیم. سه نوع کنایه نمایشی وجود […]

تراژدی ها و جذابیت آنها

تراژدی ها و جذابیت آنها

داستان تاحدودی به این شکل است که یکی از اعضاء ثروتمند یا درست کار خاندان سلطنتی که از جهات دیگر اتفاقا بسیارهم شبیه ماست اشتباهی مرتکب می شود که زندگی خود واطرافیانش را به مرور به فنا می کشاند. به نظر آشنا نیست؟ این قالب کلاسیک تراژدی های یونانیست. هزاران سال است که ما با […]

کمدی چیست؟

کمدی چیست؟

متفکران و فیلسوفان از ارسطو و افلاطون گرفته تا هابز ، فروید و … آنقدر دچار سوء تفاهم بودند که حتی وقتی کسی برایشان جک تعریف می کرد، راجع به آن سوال فلسفی مطرح می کردند و هیچ کسی نمی توانست به آنها جوابی بدهد. شما خوش شانس هستید که این مطلب را برای جواب […]

قهرمانی با هزار چهره

قهرمان سازی

آیا کاری که هری پاتر ، هانگر گیمز و …. کردند با قهرمانان افسانه ای باستان اشتراکی دارند؟بله در واقع آنها همگی نسخه ای از یک قهرمان اند. جوزف کمبل افسانه های کل دنیا را مطالعه کرد و کتابی با نام ” قهرمانی با هزار چهره ” منتشر کرد که داستان های بی شماری را […]

نویسنده این مطلب کیست؟

درباره نویسنده :
نام : یاس
نام خانوادگی : لگزیان
لقب : مدیر سایت

زندگی نامه : برای آزاد شدن ذهنم کتاب میخونم و فیلم می‌بینم و گاهی با دوستان کوه نوردی می‌کنم. من عاشق یادگیری و آموزش هستم. تولید محتوای علمی عشق منه و سعیم بر اینه که در هر زمینه‌ای بتونم خودمو به‌روز نگه دارم. کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات خوندم و سابقه‌ی نویسندگی و مترجمی مقالات تخصصی فناوری اطلاعات رو دارم.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)