لمس خورشید ! ماموریت شگفت انگیز کاوشگر پارکر برای لمس خورشید!

لمس خورشید ! ماموریت شگفت انگیز کاوشگر پارکر برای لمس خورشید!

سازمان فضایی آمریکا یا ناسا درآستانه یکی از جسورانه ترین ماجراهایش است و ماهواره ای را به فضا می فرستد که بیشتر از همیشه به خورشید نزدیک خواهد شد که در ادامه به جزئیات این ماموریت خواهم پرداخت.
به گفته بی بی سی فارسی : کاوشگر خورشیدی پارکر سفری به درون خورشید دارد. دانشمندان امیدوارند با اطلاعاتی که از این کاوشگر به دست می آورند ، بتوانیم گرهی از رازهای خورشید باز کنیم. فرض بر این است که پارکر میتواند در دمای سوزان یک هزار درجه سانتیگراد و در محدوده ی تاج خورشید دوام بیاورد. ساخت کاوشگر پارکر حدود ۱ میلیارد و ۵۰۰ هزار دلار هزینه داشته است. این کاوشگر به احترام پارکر نامگذاری شده است. آقای پارکر که هم اکنون ۹۱ سال سن دارد. اولین فیزیکدانی بود که به شرح پدیده بادهای خورشیدی پرداخت. این کاوشگر قرار است در فاصله ۶.۱۲ میلیون کیلومتری خورشید قرار گیرد.

همچنین ببینید : حقیقت هایی در مورد ستاره خورشید تابان که نمی دانید! خورشید و نگفته های آن!

پیش از این نزدیکترین کاوشگری که به خورشید رسیده بود ، کاوشگر هلیوس ۲ بود که تا فاصله ۴۳ میلیون کیلومتری نزدیک خورشید شده بود. سرعت کاوشگر پارکر ۱۹۰ کیلومتر بر ثانیه است و انتظار می رود که سپر حرارتی این کاوشگر با دمای ۱۳۰۰ درجه سانتیگراد مواجه شود!
عمر پروژه کاوشگر پارکر ۶۰ سال در نظر گرفته شده است. موشک پرتابگر دلتای ۴ کاوشگر پارکر را به محدوده درونی منظومه شمسی میبرد و این کاوشگر در ظرف ۶ هفته ، از سیاره ناهید می گذرد و ۶ هفته پس از آن هم به نزدیکی خورشید می رسد. قرار است پارک در عرض هفت سال ، بیست و چهار بار به دور خورشید بگردد و در این دوره ۷ ساله اطلاعاتی در مورد مشخصات فیزیکی تاج خورشید جمع آوری کنند. تصور می شود که مهمترین تحولات خورشید که اثراتی بر زمین دارد ، در تاج خورشید اتفاق می افتد. پارکر وارد این جو بسیار دقیق خواهد شد و فاصله آن با سطح سوزان خورشید تنها به حدود ۶ میلیون کیلومتر خواهد رسید.
دکتر نیکی فاکس یکی از دانشمندان لابراتوار فیزیک است وی می گوید که : هرچند که این فاصله خیلی نزدیک به نظر نمی رسد اما اگر فاصله زمین و خورشید را با هم یک متر در نظر بگیریم ، در این صورت فاصله کاوشگر با خورشید فقط ۴ سانتی متر خواهد بود.
این کاوشگر سریع ترین سازه ی ساخت بشر است که سرعت آن ۱۹۰ هزار کیلومتر در ساعت است. شما با چنین سرعتی میتوانید فاصله شهر نیویورک و شهر توکیو را در یک دقیقه طی کنید.

همچنین ببینید : اشیاء خطرناکی که در مدار زمین در حال گردش و در خطر برخورد قرار دارند!

اهمیت ماموریت در چیست؟
پارک به درک بهتر ما از خورشید کمک خواهد کرد. خورشید همواره زمین را با ذرات خود و میدانهای مغناطیسی بمباران میکند. این جریان های همیشگی که به باد های خورشیدی موسوم هستند ، ضمن اینکه به پدیده ی زیبای شفق قطبی منجر می شود ، آثار مخربی هم دارند. بادهای شدید خورشیدی میدان مغناطیسی زمین را تحت تاثیر قرار داده و در نتیجه سیستم های مخابراتی مختل می شوند و حتی شبکه های برق هم ممکن است آسیب ببینند. به همین دلیل دانشمندان دنبال پیش بینی طوفان های خورشیدی هستند و کاوشگر پارکر میتواند کمک مهمی در این زمینه بکند.
چرا اینقدر نزدیک به خورشید؟
پارکر میخواهد به فلب حادثه برود! تاج خورشید جای به خصوصی است. این تاج به طور عجیبی از خود سطح خورشید داغ تر است. در حالی که دمای سطح خورشید تا شش هزار درجه سانتیگراد است ، دمای تاج خورشید می تواند تا چندین میلیون درجه سانتیگراد بالا برود. هنوز برای انسان ها مشخص نیست که این گرمایش از خلال چه اتفاقاتی رخ داده است. تاج خورشید همچنین جایی است که در آن بادهای خورشیدی شتاب میگیرند و با سرعتی بیش از ۵۰۰ کیلومتر بر ثانیه ، منظومه ی شمسی را طی می کنند. قرار است پارکر با سنجش ذرات و میدان های مغناطیسی و الکتریکی تاج خورشید ، به حل این معما کمک کند.
راز بقای پارکر چیست؟
ماموریتی شبیه پارک حدود ۶۰ سال پیش پیشنهاد شد اما فقط در سالهای اخیر بود که مهندسان به فناوری لازم برای محافظت از کاوشگر در برابر حرارت سوزان خورشید دست یافتند. تقریبا تمام اجزای کاوشگر پشت سپری محافظتی ساخته شده از کربن قرار میگیرد که یازده و نیم سانتی متر قطر آن است و پشت آن دما ۳۰ درجه سانتیگراد است که ادامه کار اجزای کاوشگر در آن ممکن می شود. کاوشگر پارکر با انرژی خورشید کار میکند اما این خودش یک مسئله است! چون صفحات خورشیدی برای کار به نور خورشید نیاز دارند اما دمای بالا را نمی توانند تحمل کنند. به همین دلیل صفحات خورشیدی پارکر با آب خنک نگه داشته میشوند و سیستم کامپیوتری نصب شده روی کاوشگر ، همواره موقعیت صفحات خورشیدی را طوری تنظیم می کند که در کمترین سطح لازم برای تامین انرژی ضروری در معرض نور خورشید قرار بگیرند.
مسئله بسیار حیاتی برای ماموریت پارکر این است که بتواند خودش کارهای لازم را انجام دهد زیرا در نزدیکی خورشید اختلال امواج رادیویی بسیار زیاد است و به همین دلیل پارکر برای ارتباط در دسترس نخواهد بود و این کاوشگر باید بتواند خودش ایرادات و نواقص را برطرف کنند. از همه مهمتر این است که پارکر باید همیشه سپر محافظتی را به سمت خورشید نگه دارد تا از خطر نابودی در امان بماند.
آژانس هوایی اروپا هم نسخه مشابه را برای خودش دارد! مدارگرد خورشیدی یا سولو در مرحله نهایی ساخت و آزمایش در بریتانیا است و قرار است که در سال ۲۰۲۰ به فضا پرتاب شود. سولو در نزدیکی پایان مأموریت 7 ساله پارکر به خورشید می رسد. این مدار گرد به ۴۲ میلیون کیلومتری سطح خورشید می رسد. هرچند که این فاصله خیلی دورتر از فاصله پارکر است اما سولو هم به سپر محافظتی نیاز دارد. قرارگرفتن در مدار دورتر به این معنی است که قابلیت انجام کارهای را دارد که پارکر از پس آن بر نمی آید مثل مطالعه مستقیم خود خورشید. به این ترتیب پارکر و سولو متمم و مکمل هم هستند.
کاوشگر پارکر نزدیکتر می رود تا ذراتی که از خورشید می آیند را بررسی کند. سولو علاوه بر سنجش ذرات ، از خورشید عکس برداری میکند و می تواند محل و منبع آنها را شناسایی کند.

برخی از مطالب مشابه و مرتبط به این پست :

جهان های موازی چیست ؟ آیا چند جهانی از لحاظ علمی قابل اثبات است؟

جهان های موازی چیست ؟ آیا چند جهانی از لحاظ علمی قابل اثبات است؟

همه ایده ی جهان های موازی و چند جهانی را دوست دارند. شاید هم این علاقه به دنیای ایده آلی باشد که در آن شانس دومی داریم و همه چیز متفاوت است. اما آیا واقعا دنیا جایی برای چنین انتظاری دارد؟ منظورم این است که اگه جهان تمام چیزی است که وجود دارد ، نمی […]

تاثیرات ماه کامل بر روی انسان ها و موجودات زنده کره زمین

تاثیرات ماه کامل بر روی انسان ها و موجودات زنده کره زمین

بدون شک ماه تأثیر عاطفی بر روی ما دارد. شاید به ‌نظر عجیب و غریب می‌آید اما ماه کامل و نور مهتاب بر فعل و انفعالات درون بدن ما نیز تاثیر گذار است. طبق بررسی کارشناسان ، ماه بر روی سلامت ما تاثیرگذار خواهد بود. در ادامه چند تا از تاثیرات نور ماه بر روی […]

سفر در زمان! آیا سفر در زمان ممکن است؟

سفر در زمان! آیا سفر در زمان ممکن است؟

یکی از آرزوهای بشر سفر در زمان است که بتواند در زمان سفر کند و به گذشته یا به آیند برود. هرچند که شواهد و تئوریهای بسیار زیادی برای سفر در زمان مطرح شده است اما هنوز کسی نمی تواند به یقین روی این موضوع نظر دهد. در ادامه بررسی می کنیم که آیا سفر […]

خنجر کشف شده در مقبره فرعون از جنس فلزات زمینی است!

خنجر کشف شده در مقبره فرعون از جنس فلزات زمینی است!

نتیجه تحقیقات نشان می‌دهد : خنجری که با فرعون توتانخامون به خاک سپرده شده زمینی نیست. در سال ۱۹۲۲ باستان شناسی به نام هواردکارتر در کنار جسد مومیایی شده ی فرعون دو خنجر پیدا کرد که یکی از آنها از جنس طلا بوده و دیدگری از فلزی خارج از این دنیا. همچنین ببینید : دنیای […]

نویسنده این مطلب کیست؟

درباره نویسنده :
نام : یاس
نام خانوادگی : لگزیان
لقب : مدیر سایت

زندگی نامه : برای آزاد شدن ذهنم کتاب میخونم و فیلم می‌بینم و گاهی با دوستان کوه نوردی می‌کنم. من عاشق یادگیری و آموزش هستم. تولید محتوای علمی عشق منه و سعیم بر اینه که در هر زمینه‌ای بتونم خودمو به‌روز نگه دارم. کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات خوندم و سابقه‌ی نویسندگی و مترجمی مقالات تخصصی فناوری اطلاعات رو دارم.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)