قهرمانی با هزار چهره

قهرمان سازی

آیا کاری که هری پاتر ، هانگر گیمز و …. کردند با قهرمانان افسانه ای باستان اشتراکی دارند؟بله در واقع آنها همگی نسخه ای از یک قهرمان اند.
جوزف کمبل افسانه های کل دنیا را مطالعه کرد و کتابی با نام ” قهرمانی با هزار چهره ” منتشر کرد که داستان های بی شماری را بازگو می کند و نشان دهنده این است که داستان ها و فیلم ها چه طور نمایانگر سفر قهرمانان هستند.

قهرمانی با هزار چهره

قهرمانی با هزار چهره

سفر یک قهرمان چیست؟

این سفر به شکل یک چرخه فرض می شود که از دنیای معمولی یک قهرمان شروع و پایان می پذیرد. اما این سفر از ناشناخته هایی می گذرد!

چرخه سفر قهرمان

چرخه سفر قهرمان

به عنوان نمونه به کتاب یا فیلم مورد علاقه خود فکر کنید. آیا از همین الگو پیروی نمی کند؟
همه چیز از وضع موجود شروع می شود.

مراحل الگوی سفر قهرمان :

 

 1. فراخوانی به ماجراجویی : در ابتدا قهرمان یک دعوت یا یک پیام اسرار آمیز دریافت می کند. (یک چالش)
 2. مساعدت : قهرمان به کمک احتیاج دارد ، احتمالا کمک فردی عاقل ، پیرتر و دانا تر.
 3. عزیمت : قهرمان از آستانه خانه امن خودش خارج می شود و وارد دنیای ماجراجویی می شود.
 4. امتحان : قهرمان معمولا معمایی را حل می کند ، هیولایی را به قتل می رساند ، از تله فرار می کند و ….
 5. برخورد : قهرمان با بزرگ ترین ترس خودش مواجه می شود.
 6. بحران : قهرمان با مرگ روبرو می شود و حتی احتمال دارد کشته شود ، البته فقط برای این که دوباره متولد شود.
 7. گنج : به عنوان نتیجه قهرمان گنجی را طلب می کند که این گنج می تواند قدرتی خاص باشد یا توان تشخیص خاصی باشد.
 8. نتیجه : معمولا این مرحله در داستان های متفاوت مختلف است ؛ آیا هیولا در مقابل قهرمان سر تعظیم فرود می آورد یا قهرمان را موقع فرار از دنیای خاص تعقیب می کند.
 9. بازگشت : بعد از ماجراجویی ها قهرمان به دنیای معمولی خوش باز می گردد.
 10. زندگی جدید : طلب و جستجو قهرمان را تغییر داده است و قهرمان به سبک جدیدی زندگی می کند.
 11. حل و فصل : همه گره ها و مشکلات داستان پایان می پذیرد.
 12. وضع موجود : قهرمان به یک مرحله جدید ارتقاء می یابد.

تقریبا تمام کتاب ها و فیلم های مشهور از این فرمول قدیمی پیروی می کند.

گنجی که به دنبال آن هستید درون غاری است که از ورود به آن هراس دارید

گنجی که به دنبال آن هستید درون غاری است که از ورود به آن هراس دارید

افسانه سفر قهرمان در همه فرهنگ ها موجود است و به طور مداوم به روز می شود. ما انسان ها از طریق داستان های سمبولیک زندگی خودمان در دنیا منعکس می شویم. ما زندگی معمولی خورمان را ترک می کنیم ، تجربه ای را از سر می گذرانیم که مار را دگرگون می کند و بعد دوباره شروع می کنیم. ما به معنای واقعی اژدهایی را نمی کشیم یا با هیولا نمی جنگیم اما با مشکلاتی به همان اندازه ترسناک روبه رو می شویم.
همان طور که جوزف کمبل گفت : « گنجی که به دنبال آن هستید درون غاری است که از ورود به آن هراس دارید » غار سنبلیک که از ورود به آن می ترسید ، می تواند هر چیزی باشد : آزمون دانشگاه ، عشق ، کار و یا هر چیز دیگری.
دنبال این فرمول در کتاب ها و فیلم ها بگردید ، مطمئنا آن را پیدا خواهید کرد. نسبت به این فرمول در زندگی خودتان حساس باشید ، گوش به زنگ فراخوانی ها در زندگی باشید ، چالش را با آغوش باز بپذیرید ، بر ترس خود غلبه کنید و گنجی را که در جستجوی آن هستید را طلب کنید و بعد دوباره این چرخه را طی کنید.

برخی از مطالب مشابه و مرتبط به این پست :

ویژگی مشترک فیلم های ژانر و حشت ناک و کمدی ، کنایه نمایشی است.

ویژگی مشترک فیلم های ژانر و حشت ناک و کمدی ، کنایه نمایشی است.

فیلم های ژانر وحشت ناک و کمدی ممکن است در ظاهر با هم کاملاً فرق داشته باشند اما دلیل این که هر دوی آنها آنقدر محبوب هستند، شاید به خاطر همان ویژگی مشترک آنها باشد یعنی استفاده آنها از کنایه نمایشی. اجازه دهید که مسئله را واضح تر بیان کنیم. سه نوع کنایه نمایشی وجود […]

نقش هنر در زندگی شما ، هنر می تواند شما را تواناتر کند.

نقش هنر در زندگی شما ، هنر می تواند شما را تواناتر کند.

یک طرز فکر اشتباه وجود دارد که هنر در دنیای واقعی هیچ اهمیتی ندارد. بهتر است بدانید که مطالعه ی هنر می‌تواند درک و توانایی ما را تقویت کند و کمک کند تا آنچه را که میبینیم دقیق تر برای دیگران توضیح دهیم. این چنین مهارت هایی بسیار مفیدتر از آن هستند که فکرش را […]

تراژدی ها و جذابیت آنها

تراژدی ها و جذابیت آنها

داستان تاحدودی به این شکل است که یکی از اعضاء ثروتمند یا درست کار خاندان سلطنتی که از جهات دیگر اتفاقا بسیارهم شبیه ماست اشتباهی مرتکب می شود که زندگی خود واطرافیانش را به مرور به فنا می کشاند. به نظر آشنا نیست؟ این قالب کلاسیک تراژدی های یونانیست. هزاران سال است که ما با […]

کمدی چیست؟

کمدی چیست؟

متفکران و فیلسوفان از ارسطو و افلاطون گرفته تا هابز ، فروید و … آنقدر دچار سوء تفاهم بودند که حتی وقتی کسی برایشان جک تعریف می کرد، راجع به آن سوال فلسفی مطرح می کردند و هیچ کسی نمی توانست به آنها جوابی بدهد. شما خوش شانس هستید که این مطلب را برای جواب […]

نویسنده این مطلب کیست؟

درباره نویسنده :
نام : یاس
نام خانوادگی : لگزیان
لقب : مدیر سایت

زندگی نامه : برای آزاد شدن ذهنم کتاب میخونم و فیلم می‌بینم و گاهی با دوستان کوه نوردی می‌کنم. من عاشق یادگیری و آموزش هستم. تولید محتوای علمی عشق منه و سعیم بر اینه که در هر زمینه‌ای بتونم خودمو به‌روز نگه دارم. کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات خوندم و سابقه‌ی نویسندگی و مترجمی مقالات تخصصی فناوری اطلاعات رو دارم.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)