شرکت اپل چگونه پولدار شده است؟ چه طور اپل پول بدست می آورد؟

شرکت اپل چگونه پولدار شده است؟ چه طور اپل پول بدست می آورد؟

اخیراً ارزش شرکت اپل ، از مرز یک تریلیون دلار گذشت که با این حساب اپل به اولین شرکتی در تاریخ مبدل شد که به این ارزش رسیده است. پس از آن ارزش شرکت آمازون هم به یک تریلیون یا هزار میلیارد دلار رسید. در ادامه به شما خواهم گفت که چطور اپل با فناوری پول زیادی به دست میآورد!
از زمانی که شرکت اپل در سال ۱۹۷۶ توسط استیو جابز پایه گذاری شد ، این شرکت همواره جایگاه خاص و ویژه در صنعت فن آوری داشته است. اپل امروز به عنوان یکی از با ارزشترین برندهای جهان و تمام تاریخ شناخته میشود. استیو جابز همیشه معتقد بود که : محصولات شرکت اپل برای افراد عادی هم قابل دسترسی باید باشد از همین رو آنها رابط کاربری یا اینترفیس محصولات شرکت اپل را بسیار ساده می ساختند تا برای استفاده از آن هیچ کس دچار مشکل نشود شاید یکی از دلایل موفقیت این شرکت هم همین باشد. با این حال در دهه ۹۰ میلادی ، شرکت اپل در معرض ورشکستگی قرار گرفت و صنعت تولید کامپیوتر را تقریباً از دست داد و این شرکت مایکروسافت و بیل گیتس بود که با وجود داشتن رقابت با اپل ، به داد این شرکت رسید و شرکت اپل را از ورشکسته شدن نجات داد. در سال ۱۹۹۷ بیل گیتس به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار سهام شرکت اپل را خریداری کرد یا به اصطلاح دیگر بر روی شرکت رقیب سرمایه گذاری کرد تا شرکت اپل دوباره بتواند بر روی پای خود بایستد.

همچنین ببینید : چگونه گوشی های اصلی و تقلبی را از هم تشخیص دهیم؟ تفاوت گوشی های اصلی و تقلبی!

تولید دستگاه های مشهور و محبوب آیپد در سال ۲۰۰۱ توسط شرکت اپل ، یک جهش و انقلاب بزرگی را در این شرکت به بار آورد. عرضه آیپد ها را توسط اپل می توان نخستین گام برای معرفی این شرکت به جهان خارج از آمریکا دانست. همانطور که در ابتدای این پست گفتم ، ارزش شرکت اپل به تازگی از مرز یک تریلیون دلار یا هزار میلیارد دلار گذشته است که این رقم بیش از مجموع تولید ناخالص داخلی کشورهای چون مکزیکو یا اندونزی یا ترکیه است. هرچند که این فقط ارزش مادی آن است اما اپل واقعا محصولاتی تولید میکند که سود باورنکردنی برای این شرکت در مقایسه با رقبایش به بار می آورد.
سوالی که مطرح میشود این است که : اپل چگونه انقدر پول به دست میآورد؟ این سوال را در چند بخش پاسخ خواهم داد!
تولید آیفون ها : نخستین آیفونی که شرکت اپل در سال ۲۰۰۷ معرفی کرد ، یک گوشی کاملا برتر و پیشگام نسبت به تمام گوشی های زمان خودش بود. اپل با عرضه آیفون در سال ۲۰۰۷ به برای نخستین بار ، صفحه نمایش گوشی را با سیستم لمسی یا تاچ معرفی کرد که این خود یک انقلاب در صنعت گوشی های موبایل بود. در آن زمان گوشی های شرکت های نوکیا و بلک بری بازار گوشیهای موبایل را در دست خود داشتند که با آمدن آیفون ، آنها از بازار گرم گوشی ها به اجبار به کنار رفتند. از سوی دیگر اولین آیفون شرکت اپل دارای ویژگی های زیادی بود که قابل مقایسه با سایر گوشی های آن زمان نبود به نحوی که مردم با داشتن یک دستگاه آیفون فکر میکردند یک کامپیوتر کوچک را در جیب خود دارند که به راحتی قابل حمل و استفاده است. پس از سال ۲۰۰۷ آیفون ها آهسته آهسته جای همان محصول مشهور این شرکت یا آیپاد ها را گرفتند و در حال حاضر شرکت اپل بیشترین درآمد خود را از فروش آیفون ها به دست می آورد به طوری که در دهه گذشته بیش از ۷۰ درصد کل درآمد شرکت اپل از فروش آیفون ها به دست آمده است. بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷ فروش آیفون ها از 11.6 میلیون دستگاه به ۲۱۶ میلیون دستگاه افزایش یافته است و درآمد اپل در همین دوره بیش از ۶۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است. قیمت تمام شدن هر دستگاه آیفون برای اپل حداکثر تا ۳۷۰ دلار می رسد اما فروش این دستگاه توسط این شرکت به طور متوسط 720 دلار می باشد که حتی قیمت آیفون 10 ایکس مکس که چند وقت پیش توسط اپل رونمایی شد ، از ۱۱۰۰ دلار آمریکا آغاز میشود. شرکتهای دیگری که به نحوی با شرکت اپل در تولید و عرضه گوشیهای هوشمند رقابت دارند مانند سامسونگ ، ال جی و غیره با آن که گوشی های خود را با کیفیت بهتر و قیمت پایین تری عرضه میکنند اما سهم گوشی های آیفون شرکت اپل در بازار بیشتر است به طوری که ۸۶ درصد از تمام سود بازار گوشی های هوشمند در آمریکا به حساب شرکت اپل واریز میشود و ۲۴ درصد از سهم گوشی های هوشمند تمام جهان هم در اختیار شرکت اپل قرار دارد. جالب است بدانید که تنها آیفون 10 که سال گذشته توسط اپل عرضه شد 35 درصد از کل بازار جهانی گوشیهای هوشمند را به خود اختصاص داده است.
سوالی که مطرح میشود این است که آیا شرکت اپل در آینده فقط برای فروش آیفون ها تکیه خواهد کرد و مانند گذشته آیا فروش آیفون ها بیشترین سود این شرکت را به ارمغان خواهد آورد؟
مدیرعامل شرکت اپل به تازگی اعلام کرده است که اگر بازار فروش آیفون ها در آینده حتی 1 یا 2 درصد یا 5 درصد هم رشد داشته باشد ، برای این شرکت بسیار بزرگ است. دیدگاه او تا حدی درست است یعنی تا زمانی که فروش آیفونها رشد داشته باشد ، همه چیز برای این شرکت به خوبی پیش میرود. اما در نهایت فروش آیفون ها افت خواهد کرد!
خوب شاید شما بپرسید که من از کجا مطمئن هستم که فروش آیفون ها افت می کند!
شواهد و واقعیت های امروزی این مورد را ثابت کرده است. اگر کمی فکر کنید متوجه خواهید شد که هر کسی به دستگاه گوشی هوشمند نیاز دارد پس دیر یا زود همه صاحب گوشی می شوند که در این صورت بازار گوشیهای هوشمند اشباع می شود ولی نه به صورت کامل! زیرا تعداد محدودی از مردم هستند که دوست دارند در هر سال یا هر چند سال یک گوشی جدید خریداری کنند. از طرف دیگر گوشیهای هوشمند اندرویدی با قابلیت و ویژگی های بیشتر و بهتر ، به قیمت کمتر از ۳۰۰ دلار عرضه می شوند. یعنی در حال حاضر داشتن یه گوشی هوشمند خیلی ساده تر از هر زمان دیگر در گذشته می باشد. از سویی هم آیفون تنها گوشه گوشی هوشمند برتری نیست که امروز در بازار وجود دارد. درست است که در سال ۲۰۰۷ زمانی که آیفون برای اولین بار در بازار قد علم کرد ، در وقت و زمان خود بی رقیب و بی مانند بود اما اکنون قضیه فرق می کند. اکنون گوشی هایی مانند گوشی های سری گلکسی و نت سامسونگ گوشی های هواوی و …. هم در بازار هستند که در مقابل آیفون ها حرفی برای گفتن دارند. پس اگر شرکت اپل در افزایش قابلیت های آیفون ها و کاهش قیمت آنها اقدام نکند ، بسیاری از مشتریان خود را از دست خواهد داد. اگر نهایتاً فروش و محبوبیت آیفون ها افتا کند ، شرکت اپل مجبور خواهد بود که محصول جدیدی تولید کنند تا خلاء درامدی که از فروش آیفون ها ایجاد میشود را پر کند.

همچنین ببینید : فناوری هایی که باید با آنها خداحافظی کنید زیرا در آینده وجود نخواهند داشت!!!

اپل راهکارها و روشهایی برای کسب درآمد بیشتر دارد: یکی از دلایلی که دارندگان آیفون ، گوشی خود را با گوشی های ارزان تر و با کیفیت تر اندرویدی عوض نمی کنند این است که : آنها نمی خواهند تمام چیز های دیجیتالی خود را که در آیفون خود دارند را از دست بدهند. اپل چیزی به نام اکوسیستم دارد که هنگامی که شما از محصولات این شرکت خریداری میکنید و استفاده کنید ، به گونه ای در دام اکوسیستم اپل میافتید. اکوسیستم اپل مجموعه ای از محصولات فیزیکی و دیجیتالی این شرکت است که با هم روابط پیچیده و تنگاتنگی دارند. مثلاً تا زمانی که شما نرم افزار ITunes را در کامپیوتر خود نصب نکنید ، نمی توانید هیچ چیزی را از کامپیوتر وارد آیفون خود کنید. به همین ترتیب اپلیکیشن های آیفون در اپل استور ، اپل موزیک ، آی بوک و… در واقع شرکت اپل نه تنها از فروش آیفون ها کسب درآمد میکند بلکه با فروش این دستگاه ؛ محصولات دیجیتالی خود را نیزبه فروش می رساند و حتی گاهی شما را مجبور به استفاده از این محصولات می کند. زمانی که شما تمام برنامه های روزمره خود را با این اپلیکیشنها هماهنگ کردید ، برای شما بسیار مشکل خواهد بود که آیفون خود را کنار گذاشته و از گوشی های اندرویدی استفاده کنید زیرا با کنار گذاشتن آیفون ، تمام اپلیکیشن ها و برنامه های روزمره خود را از دست خواهید داد.
شرکت اپل به خوبی این مورد را میداند و به همین دلیل مدیران اپل تاکید کردند که در آینده برای فروش توسعه محصولات دیجیتالی خود حساب بیشتری باز خواهند کرد تا در صورت افت فروش آیفون ها خلاء درآمد نداشته باشند. به همین دلیل است که در کنار فروش دستگاه آیفون ، فروش نرم افزار شرکت اپل هم رشد خیره کننده ای داشته است. راهبرد اپل این است که حتی اگر در آینده فروش آیفون ها افت شدیدی کند ، اپل قادر خواهد بود که از طریق عرضه محصولات دیجیتالی به دارندگان فعلی آیفون ها ، سود بیشتری نسبت کسب کند. این شرکت امیدوار است که درآمد حاصل از فروش محصولات دیجیتالی را تا سال ۲۰۲۰ دو برابر کند.
استراتژی شرکت اپل برای فروش قسطی آیفون ها هم به کسب درآمد این شرکت بسیار کمک کرده است: این سیستم به گونه ای است که شما با پرداخت ماهانه ، برای دو سال صاحب گوشی آیفون می شوید و پس از دوازده ماه و زمانی آیفون جدید توسط اپل عرضه شد ، شما به شکل اتومات به گوشی جدید آپگرید یا ارتقا داده می شوید و مجبور میشوید که قیمت آیفون جدید را تا دو سال دیگر به صورت اقساطی بپردازید به همین شکل تا زمانی که از این سیستم اپل استفاده کنید ، تا وقتی که زنده هستید مجبور خواهید بود ماهانه به این شرکت پول بپردازید.
شرکت اپل از فروش بعضی محصولات و تجهیزات جانبی دیگر هم کسب درآمد میکند. به عنوان مثال برخی از پرفروشترین محصولات اپل در حال حاضر عبارتند از دانگل ها و ایرپاد ها که به دلیل حذف جک هدفون در آیفون ها و پورت های usb در مک بوک ها به فروش می رسند. شرکت اپل با حذف جک هدفون در آیفون ها ، زمینه فروش ایرپاد هایش را فراهم کرد. به همین ترتیب با حذف پورت های استاندارد usb و جایگزینی آن توسط پورت های یو اس بی تایپ سی در لپ تاپ های خود زمینه فروش دانگل ها را هم فراهم کرده است. همانطور که میدانید آرم و لوگوی شرکت اپل بسیار مخصوص است و هنگامی که این آرم ، در هر یک از محصولات اپل چاپ میشود ، طوری این کار انجام میشود که به راحتی قابل دیدن باشد. امروزه تقریباً تمام شخصیت های مشهور از آیفون یا مک بوک پرو استفاده می کنند و هنگامی که آنها با این دستگاه ها در ملاء عام یا شوهای تلویزیونی ظاهر می شوند به گونهای غیر مستقیم برای شرکت اپل بازاریابی میکنند.

همچنین ببینید : در هر دقیقه چه اتفاق هایی در دنیای اینترنت می افتد؟ 60 ثانیه با اینترنت!

نتیجه گیری : یکی از مهمترین دلایل فروش محصولات شرکت اپل استراتژی اغنای مشتری به استفاده از چندین محصول یا همان سیستم اکوسیستم اپل است اما در آینده این ایده کارایی خود را از دست خواهد داد. همه ی ما میدانیم که مدیر عامل شرکت اپل ، این شرکت را به وضعیتی رسانده است که بتواند در تکیه کردن به درآمد یک محصول خارج شود. شرکت اپل تحت مدیریت تیم کوک بیشترین بیشتر از هر زمان دیگر در تاریخ این شرکت درآمد زیادتری داشته است با این حال همه منتظر هستند که شرکت اپل مانند سال ۲۰۰۷ که اولین آیفون خود را معرفی کرد در آینده تمام جهان به خصوص علاقمندان به فناوری را دوباره سورپرایز کند و با اختراع و نوآوری های جدید خود یک بار دیگر توجه همه را به خود جلب کند.

برخی از مطالب مشابه و مرتبط به این پست :

جذب پول و ثروت - عبارات تاکیدی مثبت برای ثروتمند شدن - کافیست امتحان کنید!

جذب پول و ثروت – عبارات تاکیدی مثبت برای ثروتمند شدن – کافیست امتحان کنید!

با این 30 عبارت تاکیدی قادر خواهید بود جذب پول و ثروت کنید و می توانید در رفاه بیشتری زندگی کنید. این عبارات تاکیدی به شما کمک می کنند که روز خود را مثبت تر و همچنین روز خود را با راحتی و آرامش بیشتری سپری کنید. شما می توانید این عبارت‌های تاثیرگذار را برای […]

بهترین روش ها برای فروش آنلاین هر چیزی!

بهترین روش ها برای فروش آنلاین هر چیزی!

هیچ کسی حتی شخصیت های مشهور از خریداری لوازم دست دوم خجالت نمی کشند. به عنوان مثال نخست وزیر پیشین استرالیا یخچال دست دوم خریداری کرد و با افتخار در صفحه اینستاگرام خود گذاشت. اما از طرف دیگر فروش آنلاین کار ساده ای نیست. برخی ها هستند که در فروش آنلاین خیلی زود موفق شده […]

چیزهایی که فقط والدین پولدار به فرزندان خود می آموزند!

چیزهایی که فقط والدین پولدار به فرزندان خود می آموزند!

همان طور که می دانید میان افراد فقیر و ثروتمند تفاوتهای زیادی وجود دارد. از طرز نگاه آن ها به زندگی گرفته تا آموزش و پرورش و کسب و کار و حتی نحوه تربیت و بزرگ کردن فرزندان شان! در ادامه چیزی هایی را که والدین پولدار به فرزندانشان آموزش می دهند اما بقیه مردم […]

مهم ترین راز پول در آوردن! آموزش نحوه ی صحیح سرمایه گذاری

مهم ترین راز پول در آوردن! آموزش نحوه ی صحیح سرمایه گذاری

این واضح است که اگر بدون سرمایه گذاری ، تا آخر عمر در یک شغل کار کنید و یا کارگر شرکتی باشید ، به پول و آزادی مالی نمیرسید زیرا معاش و حقوق ماهانه شما حتی مصارف تان را نمی تواند تامین کند چه برسد به پس انداز و… اما شانس ها و فرصت های […]

نویسنده این مطلب کیست؟

درباره نویسنده :
نام : یاس
نام خانوادگی : لگزیان
لقب : مدیر سایت

زندگی نامه : برای آزاد شدن ذهنم کتاب میخونم و فیلم می‌بینم و گاهی با دوستان کوه نوردی می‌کنم. من عاشق یادگیری و آموزش هستم. تولید محتوای علمی عشق منه و سعیم بر اینه که در هر زمینه‌ای بتونم خودمو به‌روز نگه دارم. کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات خوندم و سابقه‌ی نویسندگی و مترجمی مقالات تخصصی فناوری اطلاعات رو دارم.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)