روزه گرفتن در کدام ادیان واجب است و آداب آن چگونه است؟

روزه گرفتن در کدام ادیان واجب است و آداب آن چگونه است؟

روزه به معنای خودداری از خوردن خوراکی و مایعات و برقراری روابط زناشویی برای مدت زمان مشخصی است. به تصریح قرآن کریم ، روزه به پیروان ادیان قبل از اسلام نیز واجب بوده است. روزه گرفتن در میان ادیان الهی ، تاریخ بسیار طولانی دارد و از جمله عبادات دیرینه ای است که پیدایش آن را می توان مقارن با رانده شدن حضرت آدم و حوا از بهشت دانست. تفاوت روزه در ادیان مختلف از جهت تعداد روزها و نحوه روزه گرفتن است. هرچند که در ادیان مختلف جزئیات و کیفیت روز متفاوت است اما اصل حکم روزه وجود دارد. در ادامه ابتدا به روزه در ادیان آسمانی و سپس به سایر ادیان خواهیم پرداخت.
روزه در اسلام: همانطور که می دانید روزه در اسلام جایگاهی بسیار خاص و مقدسی دارد و یکی از وسایل تقرب به خداوند است. مسلمانان یک ماه تمام را روزه می گیرند. ماه رمضان نهمین ماه تقویم قمری است که در این ماه روزه گرفتن بر مسلمانان واجب شده است. این ماه یادآور نزول قرآن به حضرت محمد است. مسلمانان برای روزه گرفتن از شروع سحر یا اذان صبح تا غروب آفتاب یا اذان مغرب از خوردن و آشامیدن اجتناب می کنند همچنین مصرف دخانیات و داشتن روابط زناشویی در زمان روزه داری حرام است.
روزه در آیین مسیحیت: مسیحیت فرقه های زیادی دارد که شاید به دلیل عدم تفاهم بر روی اصول دینی ، فرهنگ متفاوت مسیحیان و سلیقههای شخصی بوده است. گاهی تفاوت بین این فرقه ها به قدری زیاد است که شاید هر کدام دین متفاوتی به نظر آیند. در ادامه روزه را در چند فرقه مهم مسیحیت را بررسی میکنیم.
فرقه ی کاتولیک: کاتولیک ها در روز چهارم خاکستر یا اولین روز از ایام روزه مسیحیان و جمعه ایام روزه لنت و جمعه پاک را روزه می گیرند. آنها در این روزها از خوردن گوشت خودداری میکنند. کاتولیک ها برای قرن ها از خوردن این مواد غذایی در تمام روزهای جمعه منع شده بودند اما از اواسط دهه ۱۹۶۰ خودداری از مصرف گوشت در جمعه های خارج از ایام روزه ، به نظر محلی و شخصی افراد واگذار شد. در روز چهارشنبه خاکستر و جمعه پاک خوردن دو وعده غذای کوچک و یک وعده غذایی عادی جایز است اما خوردن گوشت ممنوع است. در سایر جمعه های ایام روزه نیز مصرف انواع گوشت ممنوع است. برای روزه های اختیاری روزهای جمعه ، برخی افراد برای خود داری از غذا خوردن ، ریاضت خاصی را برای تقرب در نظر می گیرند و یا اینکه دعای مخصوصی را میخواند. هدف از این روزه ، کنترل هوای نفسانی و ریاضت کشیدن برای بخشایش گناهان و همدردی با فقرا است.
ارتدوکس شرقی: در این فرقه دوره های متفاوتی برای روزه وجود دارد که شامل ایام روزه یا لنت ، روزهای رسولان ، روزه آسودن یا دوره ماسیون ، روز تولد مسیح و روزه های دیگری است. هر چهارشنبه و جمعه ، روزهای روزه گرفتن به شمار می آیند البته به جز آنهایی که در هفتههای خالی از روزه واقع می شوند. در روزه این آیین ، به طور کلی مصرف گوشت ، لبنیات و تخم مرغ ممنوع است. ماهی در برخی از روزهای روزه گرفتن ممنوع است و در بعضی دیگر از روزها مجاز. ارتدوکس ها به این دلیل روزه می گیرند که معتقدند پرهیز از شکم پروری ، رحمت خدا را برای آنها به ارمغان می آورد.
پروتستان: روزه در این آیین ، قانون جامعی ندارد بلکه به انتخاب و صلاحیت افراد ، کلیساها و موسسات و انجمن ها است. برخی از افراد کلا از مصرف غذا و نوشیدن و امتناع می کنند. برخی دیگر فقط آب یا آب میوه می نوشند یا اینکه فقط غذاهای مشخصی را میخورند و از غذاهای خاصی امتناع میکنند. هدف از روزه در این آیین، تقویت روح یا به کرسی نشاندن حق در جامعه مدنی یا سیاسی است.
روزه در آیین یهودیت: یهودی ها در روز کیپور ، روزه می گیرند. روز کیپور در ماه سپتامبر یا اکتبر است که مردم در آن روز ، روزه می گیرند. به این روزه ، روزه کفاره هم می گویند. یهودی ها ۶ روز دیگر را هم روزه می گیرند که کی شابیو نام دارد. نهم آوریل روزی که معبد یهودیان در آن روز خراب شد ، از آن جمله است. در روزهای کیپور و کی شابیو خوردن و آشامیدن از زمان غروب آفتاب تا غروب بعدی به مدت ۲۴ ساعت ممنوع است در حالی که در سایر ایام روزه ، این محدودیت از طلوع تا غروب آفتاب است. هدف از روزه در دین یهودیت استغفار از گناهان یا درخواست حاجت خاصی از خداوند است.

روزه گرفتن در ادیان دیگر

روزه گرفتن در ادیان دیگر

روزه در بودائیسم: همه فرقه های اصلی بودایی دوره هایی را برای روزه گرفتن دارند که معمولا روزهای چهاردهم ماه و دیگر روزهای مقدس است. در آیین بودا روزه به معنای خودداری از خوردن غذاهای جامد است ولی استفاده از برخی از مایعات مانعی ندارد. روزه بوداییان روشی برای پاک سازی است.
روزه در هندوئیسم : هندوها معمولا در روزهای ماه جدید و جشن هایی خاص روزه میگیرند. نحوه روزه گرفتن بستگی به خود فرد دارد. ممکن است روزه امتناع از خوردن و آشامیدن هر نوع غذا یا نوشیدن برای مدت ۲۴ ساعت باشد اما بیشتر شامل نخوردن غذاهای جامد است و نوشیدن مقدار کمی آب یا شیر مجاز است. هدف از این روزه ، افزایش تمرکز در مدیتیشن یا عبادت برای تطهیر درون است و گاهی به عنوان دادنی قربانی در نظر گرفته می شود.
روزه در آیین بهایی : در تقویم بهایی هر سال شامل ۱۹ ماه ۱۹ روزه است آخرین ماه از این سال شهرالعلا است که بهائیان در این ماه از طلوع تا غروب خورشید از خوردن و آشامیدن پرهیز کرده و روزه می گیرند. در این مسافرین با شرایط خاصی از گرفتن روزه معاف هستند.
مقایسه روزه در اسلام با سایر ادیان
برخلاف آنچه که بعضی از افراد تصور می کنند ، آسان ترین روزها چیزیست که اسلام به آن سفارش کرده است که در ایام تابستان به مدت ۱۶ ساعت و در ایام زمستان ۱۲ ساعت است در صورتی که روزه های واجب یهودیان از ۲۲ تا ۲۶ ساعت طول می کشد و در روزه مسیحیان نیز مقررات سختی حکمفرما است که بیشتر پیروان آنها از زیر آنها شانه خالی می کنند. زمان روزه در اسلام بسیار منظم و مطابق با آغاز و پایان روز است در صورتی که در ادیان دیگر ، این ترتیب وجود ندارد. مثلا زمان روزه یهودیان و مسیحیان نامنظم است و نیاز به دقت فراوانی دارد.

برخی از مطالب مشابه و مرتبط به این پست :

جهان های موازی چیست ؟ آیا چند جهانی از لحاظ علمی قابل اثبات است؟

جهان های موازی چیست ؟ آیا چند جهانی از لحاظ علمی قابل اثبات است؟

همه ایده ی جهان های موازی و چند جهانی را دوست دارند. شاید هم این علاقه به دنیای ایده آلی باشد که در آن شانس دومی داریم و همه چیز متفاوت است. اما آیا واقعا دنیا جایی برای چنین انتظاری دارد؟ منظورم این است که اگه جهان تمام چیزی است که وجود دارد ، نمی […]

تاثیرات ماه کامل بر روی انسان ها و موجودات زنده کره زمین

تاثیرات ماه کامل بر روی انسان ها و موجودات زنده کره زمین

بدون شک ماه تأثیر عاطفی بر روی ما دارد. شاید به ‌نظر عجیب و غریب می‌آید اما ماه کامل و نور مهتاب بر فعل و انفعالات درون بدن ما نیز تاثیر گذار است. طبق بررسی کارشناسان ، ماه بر روی سلامت ما تاثیرگذار خواهد بود. در ادامه چند تا از تاثیرات نور ماه بر روی […]

دارو چگونه جذب بدن ما می شود و پس از خوردن دارو چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

دارو چگونه جذب بدن ما می شود و پس از خوردن دارو چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

تا به حال فکر کرده اید که پس از قورت دادن دارو چه اتفاقی برای بدن می افتد؟ داروهایی که از گلوی شما پایین می روند ، می تواند به درمان سر درد ، کمر درد یا مچ پای پیچ خورده کمک کنند. اما چطور دارو به جایی می رود که لازم است برود؟ پاسخ […]

سفر در زمان! آیا سفر در زمان ممکن است؟

سفر در زمان! آیا سفر در زمان ممکن است؟

یکی از آرزوهای بشر سفر در زمان است که بتواند در زمان سفر کند و به گذشته یا به آیند برود. هرچند که شواهد و تئوریهای بسیار زیادی برای سفر در زمان مطرح شده است اما هنوز کسی نمی تواند به یقین روی این موضوع نظر دهد. در ادامه بررسی می کنیم که آیا سفر […]

نویسنده این مطلب کیست؟

درباره نویسنده :
نام : یاس
نام خانوادگی : لگزیان
لقب : مدیر سایت

زندگی نامه : برای آزاد شدن ذهنم کتاب میخونم و فیلم می‌بینم و گاهی با دوستان کوه نوردی می‌کنم. من عاشق یادگیری و آموزش هستم. تولید محتوای علمی عشق منه و سعیم بر اینه که در هر زمینه‌ای بتونم خودمو به‌روز نگه دارم. کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات خوندم و سابقه‌ی نویسندگی و مترجمی مقالات تخصصی فناوری اطلاعات رو دارم.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)