دارو چگونه جذب بدن ما می شود و پس از خوردن دارو چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

دارو چگونه جذب بدن ما می شود و پس از خوردن دارو چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

تا به حال فکر کرده اید که پس از قورت دادن دارو چه اتفاقی برای بدن می افتد؟ داروهایی که از گلوی شما پایین می روند ، می تواند به درمان سر درد ، کمر درد یا مچ پای پیچ خورده کمک کنند. اما چطور دارو به جایی می رود که لازم است برود؟ پاسخ این است که دارو در جریان خون با سرعت می چرخد و می گردد تا کارش را انجام دهد. این اتفاق قبل از زمانی است که به دام اندام ها و ماهیچه هایی بیفتد که باید مواد خارجی را بیرون اندازند.
این فرایند از سیستم گوارش شروع می شود. برای مثال در نظر می گیریم که شما یک قرص ایبوپروفن برای درد زانو می ‌خورید. طی چند دقیقه قرص در مایع اسیدی شکم شما شروع به تجزیه شدن می‌کند. بروفن حل شده در روده ی کوچک به حرکت در می آید و دیواره ی روده را رد می‌کند و به شبکه ای از رگ های خونی می رسد. این رگ های خونی به رگی می ریزند که خون و همه ی محتوای داخل خون را به کبد می برد.
قدم بعدی عبور از کبد است. با عبور خون و مولکولهای درونش از رگ های خونی کبد ، آنزیم ها سعی می کنند با مولکولهای ایبوبروفن واکنش نشان دهند. ملکول های آسیب دیده ی ایبوبروفن که متابولیت نام دارند ، ممکن است که به عنوان مسکن فایده ای نداشته باشند. در این مرحله اکثر مولکول‌های ایبوبروفن دست‌ نخورده به کبد رسیده اند.

دارو سفر خودش را خارج از کبد و به سمت رگ ها و سیستم گردش خون ادامه می دهد. نیم ساعت بعد از خوردن قرص ، بخشی از دارو به سیستم گردش خون رسیده. خون به تمام اندام ها و اعضاء از جمله قلب ، مغز ، کلیه و دوباره به کبد می رود. وقتی ملکول های ایبوبروفن با ناحیه ای برخورد می‌کنند که پاسخ درد در آن به نهایت خود رسیده است ، به مولکول‌های هدفی که بخشی از پاسخ هستند وصل می‌شوند. مسکن هایی مثل ایبوپروفن جلوی تولید ترکیباتی را می گیرند که به بدن در انتقال پیام درد کمک میکند. وقتی مولکول های بیشتری از دارو به ناحیه درد رسیدند ، اثر خنثی کردن درد بیشتر می شود و طی یک الی دو ساعت به حداکثر می‌رسد. پس از این اتفاق بدن با نصف کردن دوز در هر دو ساعت یکبار شروع به حذف ایبوبروفن می کند. وقتی ملکولهای ایبوبروفن از هدفها جدا شدند ، سیستم گردش خون دوباره آنها رو با خود به کبد می برد. بخش کوچک دیگری از کل دارو ، دوباره تبدیل به متابولیت می شئد. متابولیتها هم در نهایت توسط کلیه و ادرار دفع می شوند. این چرخه از کبد به بدن و کلیه ها با سرعتی در حدود یک گردش خون در دقیقه ادامه پیدا می‌کند و هر بار مقداری دیگری از دارو به حالت طبیعی برمی‌گردد و در هر بار گردش تصفیه می شود.

این قدم های ساده در مورد هر دارویی که می‌خورید صادق است اما سرعت فرآیند و میزان دارویی که وارد گردش خون می شود بسته به دارو ، فرد و نوع ورودش به بدن تفاوت دارد. دستور روی برچسب دارو می‌تواند سودمند باشد اما این دستورات میانگین ها را بر اساس جامعه ی مثالی نشان می دهند که برای همه یکسان نیست.

این مطلب را حتما بخوانید : مقاومت آنتی بیوتیکی ، باکتری هایی که با آنتی بیوتیک ها از بین نمی روند!

مصرف به اندازه ی دارو مهم است. اگر میزان دارو کم باشد ، تاثیر نخواهد داشت و اگر میزان زیاد باشد ، متابولیتها می توانند سمی باشند. این در مورد همه دارو ها صدق می کند. یکی از سخت‌ ترین گروه بیمارها برای تعیین دوز مناسب ، کودکان هستند. برای مثال میزان آنزیم کبدی که دارو را به حالت عادی در می آورد ، در کودکی و خردسالی در نوسان است و این فقط یکی از عوامل پیچیده ی این ماجرا است. ژنتیک ، سن ، تغذیه بیمار و حتی بارداری در کارآمدی بدن در پردازش دارو تأثیر دارد. شاید روزی یک تست معمولی دی ان ای بتواند میزان دقیق دارو را متناسب با کارآمدی کبد و بقیه عوامل در بدن شما ارائه دهد اما در حال حاضر بهترین راه خواندن برچسب روی دارو ، مشورت با دکتر و داروساز و نهایتا مصرف میزان پیشنهادی است.

برخی از مطالب مشابه و مرتبط به این پست :

تاثیرات ماه کامل بر روی انسان ها و موجودات زنده کره زمین

تاثیرات ماه کامل بر روی انسان ها و موجودات زنده کره زمین

بدون شک ماه تأثیر عاطفی بر روی ما دارد. شاید به ‌نظر عجیب و غریب می‌آید اما ماه کامل و نور مهتاب بر فعل و انفعالات درون بدن ما نیز تاثیر گذار است. طبق بررسی کارشناسان ، ماه بر روی سلامت ما تاثیرگذار خواهد بود. در ادامه چند تا از تاثیرات نور ماه بر روی […]

آیا می دانید آب کرفس چه تاثیری روی بدن دارد و چه تغییراتی ایجاد می کند؟

اگر هر روز آب کرفس بخوریم چه تاثیری روی بدن می گذارد و چه اتفاقی می افتد؟

امروز قصد دارم در مورد آب کرفس صحبت کنم و تمام ویژگی ها و خواص مفید آن را برای شما بازگو کنم. کرفس فواید فراوانی دارد و مطالعات و تحقیقات زیادی در مورد خواص و فواید آن بر سلامت انسان ها آن صورت گرفته است. سوالی که مطرح می شود این است که اگر شما […]

اگر 10 روز شکر نخورید چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

اگر 10 روز شکر نخورید چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

با کاهش مصرف قند و شکر در طی 10 روز اتفاقات جالبی در بدن رخ میدهد. شاید فکر کنید که اثر قند طولانی مدت است و ماه ها و شاید بیشتر برای اثرگذاری کاهش مصرف لازم است اما پزشکان دانشگاه کالیفرنیا مشاهده کردند که کاهش مصرف شکردر طی 10 روز سبب پایین آمدن مقدار تری […]

شناسنامه ی هندوانه - هندوانه و خواص و ویژگی های مفید آن!

شناسنامه ی هندوانه – هندوانه و خواص و ویژگی های مفید آن!

امروز قصد دارم شناسنامه هندوانه رو برای شما معرفی کنم و تمام ویژگی ها و خواص مفید آن را برای شما بازگو کنم. با ما همراه باشید. 1- طبع آن سرد است. 2- تورم و التهابات داخلی را کم می کند مخصوصاً التهابات دستگاه تناسلی و ادراری. 3- باعث پایین آوردن فشار خون می شود. […]

نویسنده این مطلب کیست؟

درباره نویسنده :
نام : یاس
نام خانوادگی : لگزیان
لقب : مدیر سایت

زندگی نامه : برای آزاد شدن ذهنم کتاب میخونم و فیلم می‌بینم و گاهی با دوستان کوه نوردی می‌کنم. من عاشق یادگیری و آموزش هستم. تولید محتوای علمی عشق منه و سعیم بر اینه که در هر زمینه‌ای بتونم خودمو به‌روز نگه دارم. کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات خوندم و سابقه‌ی نویسندگی و مترجمی مقالات تخصصی فناوری اطلاعات رو دارم.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)