ثروتمندترین کشور فقیر دنیا! ثروت و دارایی های باورنکردنی افغانستان!

ثروتمندترین کشور فقیر دنیا! ثروت و دارایی های باورنکردنی افغانستان!

آیا می دانید افغانستان ثروتمندترین کشور فقیر دنیا است؟ به همین خاطر در طی دو قرن گذشته همواره افغانستان مورد توجه قدرت های بزرگ منطقه ای قرار داشته است. انگلیس ، شوروی و آمریکا در مقاطع مختلف ، نیم نگاهی به این کشور داشته اند.
چرا این سرزمین کوهستانی محصور در خشکی و بدون دسترسی مستقیم به دریا ، برای دولت‌های بزرگ و قدرت‌های بزرگ دنیا مهم بوده است؟
بی شک موقعیت ژئواستراتژیک افغانستان یکی از دلایل این توجه به افغانستان است. افغانستان پلی است که آسیای میانه و آسیای شرقی ، آسیای غربی و آسیای جنوبی را به یکدیگر متصل می‌کند. این موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد می تواند افغانستان را به قدرت اول ترانزیتی در منطقه تبدیل کند.
این همه ماجرا نیست! ثروت افغانستان بخش دیگری از این ماجراست. تعجب نکنید اگر بشنوید که افغانستان ، ثروتمندترین کشور فقیر دنیا است! در ادامه توجه شما را به آماری که چند وقت پیش در مجله نیویورک تایمز منتشر شده جلب می کنم.
میزان ذخایر لیتیوم افغانستان برابر با میزان نفت عربستان است
میزان ذخایر مس افغانستان برابر با بزرگترین ذخایر مس جهان در شیلی است
میزان ذخایر ذخایر گاز افغانستان برابر با نصف ذخایر گاز در عراق است.
افغانستان ۲ میلیارد تن ذخایر آهن دارد و الماس افغانستان ، بهتر از الماس آفریقا برآورد شده است.
زمرد افغانستان با کیفیت تر از زمرد کلمبیا است.
معدن لاجورد افغانستان ، بهترین معدن لاجورد جهان شناخته شده و معدن طلای آن ، بزرگترین و دست نخورده ترین معدن طلای جهان است.
جالب‌تر اینکه افغانستان دارای معادن بزرگ اورانیوم است که تا به حال کسی نتوانست است ارزش آن را حتی تخمین بزند.

این مطلب را حتما بخوانید : واقعیت هایی که هیچ کسی دلش نمی خواهد بشنود!

بنابراین خیلی بی راهم نیست اگر کشورهای بزرگ و قدرتمند جهان ، سر از افغانستان در بیاورند. با این حال خوشبختانه هنوز افغانستان مستعمره نشده و همیشه به عنوان دژ تسخیر ناپذیر در برابر استعمارگران درخشیده است. من خودم شخصا به تازگی متوجه شدم که چرا افغانستان به این حال و روز افتاده! اما مطمئن هستم که یک روز خوب خواهد آمد. در پایان فراموش نکنید که نظرات خودتان را در بخش کامنت ها برای ما بنویسید.

برخی از مطالب مشابه و مرتبط به این پست :

مختصری در مورد لوئیس ال هی و معرفی آثار برچسته ی وی

معرفی لوئیس ال هی و برجسته ترین آثار برجسته ی او

لوئیس یک نویسنده و سخنران انگیزشی آمریکایی بود. او بنیانگذار خانه ی hey و نویسنده ی کتاب پرفروش شفای زندگی در سال ۱۹۸۴ است. کتاب های او در زمینه های تفکر نو و درمان جسم و جان ، از شهرت جهانی برخوردارند. لوئیس در روز ۳۰ آگوست ۲۰۱۷ فوت کرد. دنیا و آدم هایش در […]

ترور هایی که جریان تاریخ را عوض کرد! بزرگترین ترور های جهان!

ترور هایی که جریان تاریخ را عوض کرد! بزرگترین ترور های جهان!

10- ابراهام لینکن یکی از رئیس جمهور های تاثیر گذار آمریکا : وی در سال ۱۸۰9 به دنیا آمد و در سال ۱۸۶۵ وقتی که در حال تماشای یک تئاتر بود ، توسط جان ویک به قتل رسید. 9- لرد لوئیس مونباتن از خانواده سلطنتی بریتانیا و پسر عموی دوم ملکه الیزابت : او متولد […]

چه طور جذاب تر باشیم! چیزهای ناچیز و کوچکی که جذابیت شما را کم می کنند

چه طور جذاب تر باشیم! چیزهای ناچیز و کوچکی که جذابیت شما را کم می کنند!

آیا می دانید که چه چیزهایی ظاهر ما را غیر جذاب و زشت می کند؟ به گفته ی طراحان مد سادگی ، سلیقه ی خوب و آراستگی اصول خوش لباس بودن هستند و نیازی به هزینه ندارند. معمولا سومین اصل فراموش می شود و فراموشی این اصل می تواند دلیل تخریب دو اصل دیگر باشد. […]

خنجر کشف شده در مقبره فرعون از جنس فلزات زمینی است!

خنجر کشف شده در مقبره فرعون از جنس فلزات زمینی است!

نتیجه تحقیقات نشان می‌دهد : خنجری که با فرعون توتانخامون به خاک سپرده شده زمینی نیست. در سال ۱۹۲۲ باستان شناسی به نام هواردکارتر در کنار جسد مومیایی شده ی فرعون دو خنجر پیدا کرد که یکی از آنها از جنس طلا بوده و دیدگری از فلزی خارج از این دنیا. همچنین ببینید : دنیای […]

نویسنده این مطلب کیست؟

درباره نویسنده :
نام : یاس
نام خانوادگی : لگزیان
لقب : مدیر سایت

زندگی نامه : برای آزاد شدن ذهنم کتاب میخونم و فیلم می‌بینم و گاهی با دوستان کوه نوردی می‌کنم. من عاشق یادگیری و آموزش هستم. تولید محتوای علمی عشق منه و سعیم بر اینه که در هر زمینه‌ای بتونم خودمو به‌روز نگه دارم. کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات خوندم و سابقه‌ی نویسندگی و مترجمی مقالات تخصصی فناوری اطلاعات رو دارم.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)