جهان های موازی چیست ؟ آیا چند جهانی از لحاظ علمی قابل اثبات است؟

جهان های موازی چیست ؟ آیا چند جهانی از لحاظ علمی قابل اثبات است؟

همه ایده ی جهان های موازی و چند جهانی را دوست دارند. شاید هم این علاقه به دنیای ایده آلی باشد که در آن شانس دومی داریم و همه چیز متفاوت است. اما آیا واقعا دنیا جایی برای چنین انتظاری دارد؟ منظورم این است که اگه جهان تمام چیزی است که وجود دارد ، نمی توانیم دو نسخه از آن داشته باشیم. در غیر این صورت چیزی که ما جهان می گوییم ، همه چیز نبوده است.
مشکل اصطلاح فنی است. فیزیک دان ها زمانی که میگویند جهان معمولا منظورشان جهان قابل مشاهده است که بخشی از کل جهانی است که تاکنون تونسته ایم ببینیم. هیچ اشکالی ندارد که راجع به جهان های قابل مشاهده‌ ی مختلف صحبت کنیم. مثلا یک موجود بیگانه در گوشه ای از جهان قابل مشاهده ی ما ، قسمت هایی از جهان را می ببیند که ما نمی توانیم ببینیم. معمولا در فیزیک لغت چند جهانی به سه مدل مختلف برای جهان و تا حد زیادی غیر مرتبط به هم اشاره می کند که هیچ کدام به طور تجربی تایید و آزموده نشده است.
سه مدل جهانی عبارتند از :
جهان های حبابی یا جهان های سیاه چاله ی کوچک : ابتدایی ترین نظریه این است که بخش‌های دیگری از جهان وجود دارند که به قدری دور هستند که ما هرگز آنها را نمی بینیم و یا درون سیاه چاله هستند که باز هم نمی بینیم. این مدل به این خاطر ساخته شده تا علت توانایی جهان در ساخت کهکشان ها و سیاه چاله ها را توضیح دهد. اگر هرکدام از این حباب های غیر قابل مشاهده‌ ی مجزا ، قوانین فیزیکی متفاوتی داشته باشند ، ما می تونیم فقط روی یکی از آنها که قوانین فیزیکی مناسب برای زنده ماندن ما را دارد ، زندگی کنیم. اگر با این منطق قانع نشدید ، خیلی نگران نباشید. هنوز هیچ سند تجربی درباره این نوع چندجهانی وجود ندارد.
ممبرینز و ابعاد بیشتر(membranes) : نظریه پردازان نظریه ی ریسمان ، تحت تاثیر عدم توانایی ریاضی نظریه ریسمان برای پیش‌ بینی عدد درست ابعاد جهان که در آن زندگی می کنیم می گویند که آنچه ما به عنوان جهان در نظر می‌گیریم در واقع یک سطح سه بعدی است که در جهان بزرگتری جای گرفته است. همان طور که هر صفحه ی روزنامه سطح دو بعدی خودش را در جهان سه بعدی دارد. قطعا اگر فضا به جای سه بعد ، نه بعد داشت ، جای زیادی برای وجود سطوح سه بعدی دیگری مثل جهان ما داشت. اما مثل صفحه ی روزنامه ما بخش کوچکی از یک کل بزرگ‌ تر هستیم. این نوع سطوح ممبرینز یا به اختصار برینز نام دارند. به خاطر داشته باشید که هیچ مدرک تجربی درباره ی نوعی از جهان های متعدد وجود ندارد.
تصویر جهانی چند گانه در مکانیک کوانتوم : به طور شگفت آوری فیزیکدانان هنوز کاملاً نمی دانند که چه طور فروپاشی تابع موج در مکانیک کوانتوم اتفاق می‌افتد. نظریه جهان های چندگانه تلاش بر توضیح امکان حقیقت داشتن جایگزینی خط زمانی در بزرگترین و منشعب ترین حالت های ممکن را برای جهان دارد. مثل توانایی انتخاب کردن جهانی ماجراجویی که در آن هر اتفاقی که ممکن بود می‌افتاد. اگر این طوری بود متوجه نمی‌شدیم چون ما درگیر یکی از این بی شمار زندگی های ممکن شدیم. جهان های چندگانه شبیه چند جهانی حبابی است. چند جهانی حبابی می گوید که هر چیزی که می تواند اتفاق افتد ، اتفاق می افتد و ما فقط میتونیم در تعدادی از اتفاقاتی که برای حیاطمان لازم است ، حضور پیدا تا کنیم. اگر با این استدلال قانع نشدید ، نگران نباشید چون هنوز هیچ سند تجربی برای این نوع چندجهانی وجود ندارد.

این مطلب را حتما بخوانید : شگفت انگیزترین واقعیت جهان چیست؟

قطعا شما هم دوست دارید که تخیل کنید و خلاق باشید. حتی شما می توانید چند تا از این مدل ها را با هم ترکیب کنید و نطریه ای جدید بسازید. یک نمونه جدید ورای تصوربر اساس خودش و بر اساس نمونه های تایید نشده تجربی و تخیلی.
این طور نیست که بگویید نمی توانیم نظریه‌های چند جهانی را آزمایش کنیم. مثلا اگرجهان ما واقعا یکی از آن بی شمار حباب جدا افتاده یا یک ممبرینز بود و در گذشته با یک حباب یا یک پوسته دیگر برخورد می کرد ، بدون شک تاثیر آن برخورد را در آسمان شب می دیدیم. از طرف دیگر چون محققان به شدت در دستکاری و کنترل سیستمهای مکانیک کوانتوم ، در دستگاه های آزمایشگاهی برای رسیدن به مرز بین قلمروی کوانتم و زندگی ای که هر روز آن را تجربه می‌کنیم ماهر شدند ، شاید تفاسیر چند جهانی خیلی زودتر از اینها آزموده شود. پس مثل همیشه باید به یاد داشته باشیم که فیزیک علم است و نه فلسفه و در تلاش برای توضیح جهانی که می بینیم باید بگوییم که قوانین قابل آزمایش هستند.

برخی از مطالب مشابه و مرتبط به این پست :

چه طور جذاب تر شویم؟ خصوصیات و ویژگی های افراد جذاب!

چه طور جذاب تر شویم؟ خصوصیات و ویژگی های افراد جذاب!

وجود برخی افراد به مهمانی ها زندگی می بخشد و جدا شدن از آنها سخت است. وجود آنها در اطرافتان موجب لذت بخش تر شدن فضا می شود. آنها جذابیتی ذاتی دارند که نمی‌توان از دوست داشتن آنها در رفت و مقاومت کرد. اما چرا؟ ما برخی از این عادات را متوجه شدیم که در […]

علامت هایی که نشان میدهد جفت روحی و شریک زندگی تان را پیدا کرده اید!

علامت هایی که نشان میدهد جفت روحی و شریک زندگی تان را پیدا کرده اید!

یکی از علائم بارز این که طرف مقابلتان همان شریک زندگی شماست ، این است که احساس می‌کنید چندین سال است که یکدیگر را می شناسید. فرض کنید با فردی هستید که دو برابر شما سن دارد یا از ملیت و مذهب دیگری است و به مرور زمان متوجه می‌شوید که این شخص شما را […]

تاثیرات ماه کامل بر روی انسان ها و موجودات زنده کره زمین

تاثیرات ماه کامل بر روی انسان ها و موجودات زنده کره زمین

بدون شک ماه تأثیر عاطفی بر روی ما دارد. شاید به ‌نظر عجیب و غریب می‌آید اما ماه کامل و نور مهتاب بر فعل و انفعالات درون بدن ما نیز تاثیر گذار است. طبق بررسی کارشناسان ، ماه بر روی سلامت ما تاثیرگذار خواهد بود. در ادامه چند تا از تاثیرات نور ماه بر روی […]

سفر در زمان! آیا سفر در زمان ممکن است؟

سفر در زمان! آیا سفر در زمان ممکن است؟

یکی از آرزوهای بشر سفر در زمان است که بتواند در زمان سفر کند و به گذشته یا به آیند برود. هرچند که شواهد و تئوریهای بسیار زیادی برای سفر در زمان مطرح شده است اما هنوز کسی نمی تواند به یقین روی این موضوع نظر دهد. در ادامه بررسی می کنیم که آیا سفر […]

نویسنده این مطلب کیست؟

درباره نویسنده :
نام : یاس
نام خانوادگی : لگزیان
لقب : مدیر سایت

زندگی نامه : برای آزاد شدن ذهنم کتاب میخونم و فیلم می‌بینم و گاهی با دوستان کوه نوردی می‌کنم. من عاشق یادگیری و آموزش هستم. تولید محتوای علمی عشق منه و سعیم بر اینه که در هر زمینه‌ای بتونم خودمو به‌روز نگه دارم. کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات خوندم و سابقه‌ی نویسندگی و مترجمی مقالات تخصصی فناوری اطلاعات رو دارم.

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)